piątek, 14 stycznia 2011

O potrzebie kolejnej zmiany ustawy o pomocy społecznej

Stowarzyszenie na Rzecz
Osób Niepełnosprawnych
„Wspólny Dom” w Sosnowcu
Ul. Grota- Roweckiego 2
41-200 SOSNOWIEC

APEL
Do Stowarzyszeń
działających na rzecz
dorosłych osób niepełnosprawnych umysłowo
i innych

Szanowni Państwo,
Najwyższa już pora zająć się przyszłością naszych dorosłych dzieci, zapewnić im warunki dla godnego życia w przyszłości, poza domem rodzinnym, gdy nam rodzicom zabraknie już sił, aby nadal opiekować się nimi lub gdy śmierć rodziców wyznaczy  niemożność dalszej opieki.
Aktualnie wg ustawy o pomocy społecznej stałym miejscem pobytu dla osób dorosłych niepełnosprawnych umysłowo są tylko Domy Pomocy Społecznej, (które mogą być również prowadzone przez stowarzyszenia - art.69 ustawy o pomocy społecznej), co jest przedsięwzięciem przekraczającym możliwości przeciętnego stowarzyszenia.
W porozumieniu z posłem na Sejm Markiem Plurą (członkiem podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej) postanowiliśmy wspomóc jego działania na rzecz zmiany w ustawie o pomocy społecznej dotyczącej Rodzinnych Domów Pomocy.
W aktualnym brzmieniu ustawy Rodzinny Dom Pomocy przeznaczony jest dla osób starszych, które ze względu na problemy w funkcjonowaniu związane z wiekiem, nie mogą samodzielnie żyć w swoim miejscu zamieszkania. Taki Dom może prowadzić osoba fizyczna (w swoim własnym domu), która zawiera stosowną umowę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Poseł Marek Plura przygotowuje poprawkę w tej sprawie, która będzie zawierać następujące treści:
1.      Rodzinny Dom Pomocy przeznaczony będzie również dla dorosłych osób niepełnosprawnych umysłowo bez względu na wiek
2.      Rodzinny Dom Pomocy prowadzony będzie mógł być przez Organizację Pożytku Publicznego w obiekcie należącym do miasta/gminy (ale też np. w większym mieszkaniu, którego właścicielem byłaby osoba niepełnosprawna itp.)
Zmiana w ustawie, która zawierać będzie powyższe treści otworzy możliwości organizowania małych placówek stałego pobytu dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną przez stowarzyszenia w całej Polsce.
Dla wprowadzenia tej zmiany niezwykle ważne jest poparcie „oddolne”.
Ważne jest, aby takie pismo zostało przesłane za pośrednictwem Tradycyjnej POCZTY – jak najszybciej.
Liczymy na Państwa udział w zaproponowanej akcji.
Podajemy kontakt do członków Zarządu naszego Stowarzyszenia:
Prezes - dr Jadwiga Kamińska-Reyman  (kamin_ja@onet.pl)
Sekretarz - dr Zenona Kusa (z.kusa@interia.pl)


Warto jednak rozszerzyć Beneficjentów zapisu o rodzinnym domu  nie tylko o upośledzonych umysłowo ale również o np. zaburzenia neurologiczne, psychiczne i inne  uniemożliwiające samodzielną egzystencję


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz